St. Barths’a Hoş Geldiniz


*Bienvenue à Saint Barthélemy!*

İster deniz, ister hava yoluyla ulaşabileceğiniz bu güzel adaya hoş geldiniz. Fransa ve İsveç krallığının bir türlü paylaşamadığı St. Maarten’de muhteşem bir tatile hazır mısınız?

Balayı çiftlerinin, eşsiz bir deneyim arayanların ve ünlülerin tercih ettiği adaların başında yer alan St. Maarten’in herkesin bu kadar radarında olması sebepsiz değil. Kibar insanları, fiyatların uygun olması gibi özellikleriyle de öne çıkan adayı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Adada para birimi olarak £ kullanılıyor. Resmi dili ise Fransızca. İngilizce, otellerde ve mağazalarda yaygın olarak konuşuluyor fakat bazı yerlerde İngilizce konuşabilen birini bulmanız mümkün olmayabiliyor. Konaklamanın  %70’ini lüks villa %30’unu oteller oluşturuyor. Eğer oteller yerine daha otantik bir yerde kalmayı tercih ederseniz bungalov gibi alternatiflere göz atabilirsiniz.

Adada yaban hayatı korumak ve adanın karakteristik özelliklerini kaybetmemesi için geri dönüşüm, plajlarının sürekli ve düzenli olarak temizlenmesi ve çeşitli dernekler kurulması gibi çalışmalar yapılıyor.

Ayrıca ekosistemi korumak için evlerde düşük enerjili ampuller kullanılıyor.

Hava daima sıcak olduğu için bütün gününüzü, bir tişört ve bir sandaletle geçirebileceğiniz adada, en güzel köşelerden biri olan Gustavia’ya gidip sakin sahilinde güneşlenebilirsiniz. Dinlenmek ve yenilenmek için muhteşem bir yerdir.

Ada belki aktif ve ışıltılı bir gece hayatı vadetmiyor ancak eşsiz sualtı zenginliğiyle, doğasıyla, şnorkel, dalış gibi aktiviteler ve yoga yapabileceğiniz muhteşem alanları ile unutulmaz deneyimler sunuyor.

Yine de gece hayatı için adres isteyenlere, Z’Ailes à Bete önerebilirim. Fakat siz de benim gibi dinginliği tercih ediyorsanız La Plage’da sakin, ayaklarınızın kumlara değdiği ve Fransız mutfağının eşsiz tatlarını deneyimlemenizi tavsiye ederim.
Fransız esintilerine sahip mekanda, şarap alternatifleri de çok güzel. Buradaki şarapları farklı yapan, üretiminde alışılagelmiş baharatların dışında baharatların da kullanılıyor olması. Bu da damakta zengin bir tat bırakıyor. Buradaki şarapları mutlaka denemenizi öneririm. Şarap satın alabileceğiniz en iyi iki adres olan ASB ve Le Cellier du Gouverneur mağazalarını kaçırmayın. Adanın şaraplarını tattıktan sonra birkaç şişe almak isteyeceğinizi garanti edebilirim.

Eğer farklı  tatlara açık değilseniz ve tatilde her zamanki tatlarınızdan vazgeçmek istemiyorsanız adanın ürün çeşitliliğiyle en büyük süpermarketi olan St. Jean gideceğiniz doğru adres. Ancak su, şekerleme, kraker gibi ürünleri adanın her yerinde olan küçük bakkallardan da bulabilirsiniz. 

St. Maarten’in eşsiz doğasında büyülenirken, dinlenirken, alışveriş yaparken ve eğlenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Bu girdi Genel’ te gönderildi. kalıcı linki yer imlerine ekleyin.