Güleryüzlü Nepal

Derya Baksı’nın anlatımıyla mistik bir dünyaya açılan kapı: Nepal

Nepal’i kelimelere dökmek kolay değil; gidip görmek, havasını solumak, güleryüzlü insanlarıyla sohbet etmek lazım.

Hindistan’dan pırpır uçaklarla ve etkileyici Himalayalar’ın gölgesinde, Himalayalar’ın yanından geçerek yaptığımız uçuşumuz Nepal’in başkenti Kathmandu havaalanında yer alan esprili yazılarla güzel başlıyor. En dikkat çekici olanları;

  • Things to be done take time in Nepal. So relax & chill out. Yani; “Nepal’de işler zaman alır. O yüzdan rahat olun” ya da
  • Automobile horns are a great way to express oneself creatively in Nepal. Yani; “Otomobil kornaları, Nepal’de kendini yaratıcı şekilde ifade etmenin en güzel yoludur”. Bu sözden de anlaşılacağı üzere, korna çalmak çok yaygın ve sürekli olarak bir korna sesi size sokaklarda eşlik ediyor.

 

Nepal ve Tapınakları

Nepal, ağırlıklı olarak ahşap işçiliğinin ve enfes ahşap oymaların göz önünde olduğu binaları ve tapınakları ile ünlü. Nüfusunun büyük kısmı Hinduizm’e inansa da Budistlerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Bu sebeple Nepal’de, son derece heybetli ve etkileyici Budist tapınakları görüyor, şanslıysanız Budist törenlerine katılabiliyor ve hatta iç huzuru yüzüne yansımış, hoşsohbet bir Budist rahip ile laflayabiliyorsunuz.

Başkent Katmandu’nun Büyüsü

Nepal gezimize Kathmandu’dan başlıyoruz. 2500 yıllık Swoyambunath Mabedi nefes kesici güzellikte. Kathmandu merkezi genellikle kahverengi (ahşap) bina ve tapınakların çoğunlukta olduğu, enerjisi yüksek ve mistik bir yer. Zamanında hippilerin de merdivenlerinde oturduğu tapınaklar bulunuyor.

Kathmandu’nun önemli turist çekim merkezlerinden bir diğeri ise Thamel. Küçük küçük dükkânların, otellerin, kafe ve barların, kitapçıların olduğu kalabalık ve hareketli bir bölge.


Buda’nın Gözleri

Budist tapınaklarına Stupa deniyor ve dünyanın en büyük Stupa’sı Nepal Boudnath’ta yer alıyor. Budist tapınakların en dikkat çekici özelliği, tapınakların üzerinde yer alan bir çift göz. Bu gözler Buda’nın Gözleri (Buddha Eyes) olarak biliniyor ve insanoğlunun nerede olursa olsun ve ne yaparsa yapsın Buda tarafından gözlendiğini ve korunduğunu simgeliyor. Budist tapınaklarda göze çarpan en büyük görsellik ise renkli ufak kumaşların üzerine yazılan Budist duaları. Bu renkli ufak kumaşlar, tapınakların dışında iplere diziliyor ve rüzgârda sallanmaya bırakılıyor.

Patan ve Bhaktapur ise Nepal’in, Katmandu’dan sonra gelen diğer 2 önemli şehri. Patan da Bhaktapur da ahşap ve taş oymacılığının çok yoğun olarak görüldüğü tapınak ve heykelleri ile meşhur. Son derece görkemli ve özellikle yeni evli çiftlerin ziyaret noktası olan bu tapınaklar heybetiyle insanı büyülüyor.

Nepal’in Cennet Köşesi; Pokhara

Kathmandu’dan sonra Nepal’in ikinci büyük şehri olan Pokhara, Nepal’in cennet köşesi. Haşmetli Himalayaları izleyebileceğiniz harika Pweha gölünün manzarasını sunuyor size. Gölde kanoyla ufak bir gezintiye çıkabilir ya da sessizlikte oturup gölü sadece seyredebilirsiniz. Çok dinlendirici, çok huzurlu. Yine Pokhara’dan seyrine doyum olmayan Himalayalar’ın Annapurna Tepesi’nin görüntüsü ise pastoral bir şölen.

Ve son olarak, Himalayalar’ın Nagarkot Tepesi’nden güneşin doğumunu izlemek uykusuz kalmaya kesinlikle değiyor, benzersiz bir tecrübe.

Nepal; yaşattığı deneyimler ve duygu sekmeleri ile insana dokunan; güleryüzlü halkının naifliği ile derinden etkileyen, her akla gelişte aynı yoğun duyguları yeniden hissettiren kendine özgü, muhteşem bir ülke.  

Bu girdi Genel’ te gönderildi. kalıcı linki yer imlerine ekleyin.